Siirt bıttım sabunu, Siirt bölgesi ile özdeşleşmiş, yabani fıstık (bıttım) yağı ve menengiç yağından üretilen tamamen doğal bir üründür. Ancak ürünün doğallığı tamamen üreticiye ve üretim koşullarına bağlıdır. Güvenilir ve doğal bıttım sabununun bir numaralı adresi olan Mehmet Veysel Varır, bıttım sabunu denildiğinde akla gelen ilk gelen isim ve markadır.

Mevsiminde toplanan bıttımlar özenle seçilir. Bıttım yağını elde etmek için yapılan işlemlerin ardından, bıttım yağı ve menengiç yağı ana madde olarak kullanılır. Hiçbir kimyasal madde bulunmayan bu ürün, hiçbir fabrikasyon üretim bulunmadan tamamen usta kontrolünde kazanlarda üretilmektedir. Kalıplara özenle doldurularak sabunlar elde edilmektedir.

Siirt Bıttım Sabunu Faydaları

Siirt Bıttım sabununun başlıca faydaları;

Sürekli ve sık kullanıldığında saç dökülmelerine karşı oldukça etkili bir üründür. Düzenli kullanımda saç dökülmesini neredeyse durdurur.

Kepeğe karşı etkilidir. Düzenli kullanımda kepek oluşumunu önemli ölçüde engeller.

Saçlar için iyi bir temizleyici ve arındırıcıdır. Saç derisindeki bakterileri tamamen ortadan kaldırır.

Daha güçlü, dolgun ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlar, saçların yağ dengesini ayarlar.

Saçların kırılmasını engeller ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Egzama, Sedef, Vitiligo ve Mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yan üründür.

Antiseptik etki gösterir, derideki ve saçtaki mikropları öldürür.

Vücut temizliğinde çok etkilidir.

İnsanları rahatlatan bir kokusu ve etkisi vardır.

Cilt üzerinde peeling etkisi gösterir. Özellikle ergenlik sivilcelerinde ve yüzdeki yağlanmaya bağlı oluşan sivilcelere karşı çözüm sunar. Sivilceleri kurutur ve düzenli kullanımda akne ve sivilce oluşumunu engeller.

Cildi pürüzsüz bir görünüme kavuşturur ve asla kurutmaz.

Fiyatı Ne Kadar

Cilde ve saçlara mucizevî etkileri olan bu ürünün fiyatını mağaza sayfamızdan görebilirsiniz. Aşağıda yer alan linkten ürünlerimizin bulunduğu sayfaya ulaşabilir ve kolay bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Bıttım Sabunu Ham Maddesi ve Yapılışı

Bıttım sabununun ham maddesi Siirt’e bıttım ağaçlarında yetişiyor ufak taneli fıstığın yabani hali yani Türkçesi menengiç meyvesinden yapılıyor. Siirt’te ürünün yetiştiği ay eylül ayı veya eylülün sonudur bu aydan sonra bıttımlar bağ ve bahçelerden toplanır toplandıktan, sonra gerekli işlemler yapılır bu işlemler önce bıttımlar tane tane ayıklanır çürükler çıkarılır, bıttımlar daha sonra yıkanır ve kuruması için 5-10 gün bekletilir. Bıttımlar kuruduktan sonra değirmende öğütülür, öğütüldükten sonra orta sıcaklıkta suyla yoğrulmaya başlanır. Yoğurma işlemi özenle yapılmaktadır bu işlem ortalama 2 saat sürer. Bıttım sabununu 2 saat boyunca yoğurduktan sonra bıttımlardan çıkan yağlar ayrı bir kaba konulur. Bıttımlar bir gün daha sıcak ortamda bırakılıp yağının tamamen süzülmesi sağlanır fakat bıttımlardaki yağın tamamı ayrılmadığı için bıttımlar için farklı bir denenir.

Hazırlanışı

Bir kazana sıcak su ile birlikte kül konulur ve kaynaması beklenir. Su kaynadıktan sonra kazana azar azar bıttım yağı ilave edilip karıştırılır. Su bu sayede buharlaştırılarak kazandan atılır. Ezilmiş ve yoğrulmuş bıttımlardaki yağlı karışım karıştırıldıkça su buharı yüzeyden buharlaşırken; bir miktar su yüze çıkar alınıp bir kaba konulur. Yağlı çözeltiden su yüzeyine çıkmaya devam ettikçe bu işleme devam edilir. Bu işlem bittikten sonra kazanda kalanlar atılarak kazan temizlenmeye alınır. Kazan yıkanıp temizlenir tamamen, bıttım kabuklarından arındırılır. Bıttım yağının bulunduğu kazan kaynamaya devam ederken; bir başka kapta 24 litre su ile sabunlaşma reaksiyonlarının Palamut(meşe) ağacından özel tarifi ile hazırladığımız külsuyu karıştırılarak bir çözelti hazırlanır. (Eski dönemlerde ve de Sümerlerde bu kül suyuydu. ‘KOH çözeltisi’) Kazandaki yağ kaynayınca hazırlanan çözelti düzenli aralıklarla eklenerek karıştırılmaya devam edilirken sabunlaşma reaksiyonu hızlandırılır.

Ne Kadar Sürüyor

Yaklaşık 12-16 saat boyunca kazandaki karışım kaynatılır bu sürenin sonunda sabunlaşma reaksiyonu sonlanır sabun toplanır sabunu daha sıcakken soğumadan yarı sıvıyken kazandan alınıp kaplara konulur kaplara konulan bıttım sabunları açık havada 3 gün boyunca bekletilir ortaya çıkan bıttım sabunları, bıttımlardan alınan yağlarla orantılıdır. Büyük kalıplar halinde elde edilen Siirt bıttım sabunu küçük dilimler halinde kesilerek tüketicilere sunulur. Yüzde yüz menengiç yağından imal edilmiştir. İnsan vücudunun temizliğinde birebir etkili olup insanları rahatlatan doğal ve hoş bir koku veren bir sabun çeşididir. Bıttım sabunu vücuttaki bakteri ve mantar oluşumlarını engeller. Saçı besler canlandırır ve sağlıklı uzamasını sağlar, bıttım sabunu İçeriğindeki menengiç yağı ile hoş ve ferah bir koku verir bıttım ilaç değildir doğaldır. Bıttım bir meyvedir.

Bıttım Sabunu Nedir ?

Bıttım sabunu, yabani fıstık (bıttım) yağı ve Menengiç yağından yapılan bir sabun çeşididir. Bu sabun, Egzama ve Mantar gibi cilt hastalıklarını iyileştiriyor.Bıttım meyvesi kuru yemiş olarak da tüketilmektedir.  Bıttım meyvesinin yağı sabunun yapılmasında kullanılmaktadır. Bıttım meyvesinin ağacı en çok doğu bölgesi olmak üzere önemli bir kısmı Siirt’te yetişmektedir. Bıttım sabunu kullananlar doğal olması hasebiyle herhangi bir yan etki ile karşılaşmadıkları için uzun süre kullanımından dolayı çok fayda görmektedirler.

Siirt’te Mehmet Veysel VARIR, menengiç(bıttım) diye tabir edilen bıttım ağaçlarından elde ettiği meyve ile hiçbir kimyasal katkı olmadan yaptığı organik bıttım sabunlarını, yurt dışına pazarlıyor.

Bıttım Sabunu Ne İşe Yarar ?

Bıttım sabunu saç dökülmesini tamamen durdurur bıttım sabunu kullanarak saçlarınızı geri kazanabilirsiniz. Bıttım sabunu kepek oluşumunu tamamen yok eder. Beyazlaşmış saçlar için kullanıldığında 7-8 ay içerisinde doğal güç vererek eski rengini alır. Saç derisindeki bakteriler tamamen yok eder. Saçı besleyerek yumuşak hale getirir. Antiseptik mikrop öldürücü özelliği sayesinde deri hastalıklarının çoğuna çok iyi gelir. Egzamaya, mantara, ergenlik sivilcelerine vücuttaki yara ve tahrişlere karşı etkilidir. Gözenekleri açar varisleri iyi derecede rahatlatır. Doğal ürünler den üretildiği için hiç bir yan etkisi olmaz kimyasal madde içermez. Bıttım sabunu saçlara canlı bir görünüm parlaklık hissi verir kuru saçları nemlendir. Bıttım sabunu vücuttaki kaşıntıya iyi gelir.Kepeği, deri dökülmelerini ve saç dökülmelerini önleyici faktöre sahip. Bıttım sabunu, bölgede ‘Botan sabunu’ olarak bilinmektedir. Saçları besliyor ve yumuşak hale getiriyor. Saç dökülmesini önlüyor ve beyaz saçlara doğal güç vererek, siyahlaşmasına neden olmaktadır. Sabunun asıl vatanı, Siirt Botan bölgesidir. Bu bölge, Siirt’den Şırnak’ın Cizre ilçesine kadar yayılmaktadır. Siirt adı ile özdeşleşmiştir.Tamamıyla doğal ürünlerden üretildiği için yan etkisi bulunmuyor.Bıttım, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yetişen bir meyvedir. Bıttım sabunu yabani fıstık (bıttım) yani bilinen adıyla menengiç yağından elde edilir. Bıttım Siirt fıstığının aşılanmamış halidir Siirt’e özgü bir sabundur. Bıttım sabunu tamamen elle yapılır, bıttım sabunu yapımında kimyasal madde kullanılmaz. Siirt halkı yıllardır bıttım sabununu kullanmaktadır. Bıttım sabunu saç için kullanıldığı gibi cilt içinde kullanılabilir. Bir çok kişinin şikayeti olan saç dökülmelerini tamamen ortadan kaldırır. İçeriğini bilmediğimiz kimyasal şampuanları kullanmaktansa bıttım sabununu kullanmakta her zaman fayda vardır. Bıttım sabununun bir diğer mucizesi antiseptik mikrop öldürücü özelliği olmasıdır. Her türlü deri hastalıklarına bıttım sabunu kullanılabilir.